Skalní hrad Falkenštejn

Útočiště v těžkých dobách českých dějin
falkenstejn1

Skalní hrad Falkenštejn

Hrad Falkenštejn, známý také jako Sokolí hrad, je unikátní díky tomu, že byl částečně vytesán přímo do pískovcových skal. Nachází se zhruba 1,5 km severovýchodně od Jetřichovic.

Archeologické nálezy zde byly zaznamenány již z první poloviny 14. století, přičemž první písemná zmínka pochází z roku 1395, kdy hrad vlastnil rod Michaloviců. V roce 1406 jej však převzal rod Berků. Toto území, ležící mezi dnešním Německem, Polskem a Českem, se stalo dějištěm mnoha loupežnických výprav, zejména podél tzv. solné stezky, která vedla pod hradem.

Obrázek
falkenstejn20

 

Obrázek
Falkenštejn

Jindřich Berka se například v roce 1427 odvážil až k Žitavě, kde ukradl stádo krav a ovcí. V roce 1428 se hrad i s kamenickým panstvím dostal do rukou rodu Vartenberků, kteří zde pokračovali v loupeživých nájezdech mezi lety 1429 a 1430. Šlechta však hrad nikdy trvale neobývala, sloužil spíše jako vojenská pevnost během husitských válek. Poslední zmínky o hradu pochází z let 1457 a 1460, poté byl opuštěn a zpustl.

Jedinými obyvateli prý byly páry sokolů, které zde mohly nerušeně vyvádět mláďata. Po zániku hradu byla skála také využívána jako požární hláska.

V roce 1852 dala kněžna Vilemína Kinská znovu opravit přístup k hradu a otevřela ho veřejnosti. Konaly se zde lidové slavnosti s prodejem piva a suvenýrů.

 

Při průzkumu studny zde byly nalezeny šípy, ostruhy, hliněné střepy, mince, cihly, tašky, a dokonce i kopí. Podle pověsti vedla z hradu tajná chodba až do nedalekého Haťového dolu.

Cestou necestou k hradu Falkenštejn

Pokud se vydáte na jeho prohlídku, můžete jít po žluté turistické trase z Jetřichovic. U vstupu na hrad si všimněte erbovního znaku sokola s křížkem a pamětní desky panu Kletečkovi, který zde tragicky zahynul v roce 1974.

Soustava schodišť, žebříčků a vyhlídkových plošin instalovaných pracovníky Národního parku České Švýcarsko v roce 2017 umožňuje pohodovou a bezpečnou procházku po hradě Falkenštejn. Tato konstrukce navíc skálu chrání před další erozí.

Obrázek
falkenštejn

 

Obrázek
falkenštejn16

Ústřední budovou hradu byla nejspíš obytná dřevěná věž a prostorná komnata. Vedle nechyběla kaple s kamenným oltářem.  Můžete ještě tušit pozůstatky kuchyně, cisterny a také studnu.

Nenechte si ujít možnost pokochat se krásným výhledem na okolní krajinu tajemství. Nepřehlédnutelná je Havraní skála, která se tyčí do výšky 387 metrů.

Prozkoumejte tuto jedinečnou kulturní památku – hrad Falkenštejn. Možná zjistíte, že tam straší.  Troufnete si?

 

Víte, že… 

... mnozí lidé mají obavy z návratu vlka do české přírody? Vlk, který je doma i v Českém Švýcarsku, je překvapivě plachý tvor, který se lidem většinou vyhýbá. Loví převážně divoká prasata, srnce nebo jeleny, a tím udržuje rovnováhu v přírodě. Občas ale zaútočí i na domácí ovce, pokud nejsou dobře zabezpečené. Správným opatřením však lze škodám předejít.

Víte, že… 

... rys ostrovid je další šelma, kterou lze v české krajině občas zahlédnout? Tento tichý, trpělivý lovec je výhradně masožravec. Dřív než zaútočí z vyvýšeného místa, dokáže svou kořist pronásledovat na dlouhou vzdálenost. Pro rysa je typické, že první se kořisti zmocní dominantní jedinec, zatímco ostatní čekají. Na některé členy smečky  se nemusí dostat vůbec.