Pravčická brána

fascinující přírodní úkaz, který učaroval umělcům i spisovatelům
rys
Obrázek
rys na snehu

Pravčická brána 

Tahle jedinečná dominanta Českého Švýcarska je největší skalní branou v pevninské Evropě. Oblouk měří 26 metrů na šířku a 16 metrů na výšku.  Dokonce dosáhla světové pozornosti, protože se v roce 2009 umístila v užším výběru ankety New7Wonders neboli Sedm přírodních divů světa.

Z geologického hlediska je velmi křehká. Odborníci nechápou, že ještě drží pohromadě a nerozpadla se. Oblouk je příliš tenký a statečně odolává vrtochům počasí. S největší pravděpodobností je to dvěma druhy hornin. Lze si všimnout odlišného zbarvení. Přesto je pod neustálým dohledem citlivých čidel, které zjistí sebemenší změny či pohyb.

Dnešní ikonická podoba této pískovcové skály se formovala milióny let. Dá se říct – jakoby vystoupila z moře. Vznikla z křídového kvádrového pískovce, což jí dodává její charakteristickou strukturu.

 

Jedna z vyhlídek vám umožňuje přiblížit se až pod skalní most. Přístup je zabezpečený zábradlím. Vstup na samotný skalní oblouk není možný od roku 1982, přestože v dřívějších dobách to možné bylo, ale skálu to postupně poškozovalo. V roce 1992 se stala národní přírodní památkou. Pokud chceme i nadále obdivovat krásu toho jedinečného útvaru, ochrana a určitá omezení pro návštěvníky jsou důležitá.

Toto kouzelné místo inspirovalo i světoznámého autora mnoha pohádek – Hanse Christiana Andersena. Byl tu dokonce dvakrát.

K další vyhlídce se jde po schodech. Otevře se vám pohled na Pravčickou bránu v plné kráse. A nejen to…také na Křídelní stěny, Václavskou stěnu, Stříbrné stěny a čedičový kužel Růžovského vrchu, který je chráněnou přírodní rezervací.

Obrázek
falkenstejn20

 

Obrázek
rys na snehu

Další dominantou, kterou nelze přehlédnout, je Sokolí hnízdo. Historicky se jednalo o výletní zámeček, který v roce 1881 nechal vybudovat majitel tehdejšího panství kníže Edmund Clary-Aldringen. Ve své době sem jezdili jeho významní hosté. Dnes tu najdete dobovou restauraci, muzeum Národního parku České Švýcarsko a informační centrum. V galerii si prohlédněte fotografie okolní přírody.

Jen pro info…

Pravčická brána unikla velkému požáru v NP České Švýcarsko jen o vlásek. K Pravčické bráně se dá dostat nejlépe od Hřenska. Zaparkovat se dá třeba za restaurací Klepáč. Po červené trase se dostanete asi po 2 kilometrech na Mezní Louku a u Třech pramenů odbočíte do lesa, kde budete pokračovat mírným stoupáním 2 kilometry až k Pravčické bráně.

Měli byste vědět, že areál Pravčické brány je zpoplatněn, takže pokud se tam chystáte, mějte nějakou kačku v kapse!

 

VÍTE, ŽE...

... v případě, že budete potřebovat pomoci, můžete se bez obav obrátit na „strážce přírody“? Zná snad každý kout národního parku a dokáže vyřešit i tu nejzapeklitější situaci, do které se může návštěvník Českého Švýcarska dostat.

VÍTE, ŽE...

... pochůzky strážců přírody nejsou žádné výlety? Dohlížejí i na to, aby v terénu byly všechny turistické cesty co nejdřív po kalamitách průchodné. Informují, jak se návštěvník má chovat, aby nepoškodil rostliny a okolní přírodu. Říká se, že co do národního parku přineseš, to si taky odnes. Prostě nezanechat po sobě stopu.

Soubory ke stažení
Pravní list ze života strážce
Pravní list ze života strážce - bez ploch
Pravní list ze života strážce - černobílý
správné odpovědi - ze života strážce