Balzerovo ležen

píše historii od mezolitu až po současnost
rys

Balzerovo ležení 

Když čtete pojem Balzerovo ležení (německy Balzers Lager) nebo také Tetřevna poprvé, rozhodně byste pod tímto názvem nehledali mohutný skalní převis nedaleko Jetřichovic. Jeskyně z pískovce je navíc památkově chráněná a historicky významná.

Archeologické výzkumy ukazují, že taková místa jako úkryt vyhledávali lidé už v období mezolitu, tj. střední doby kamenné v prehistorických časech kolem 10 000 let př. n. l. Na místě byly nalezeny i předměty z pozdější doby bronzové.

 

 

Proč Balzerovo ležení? Jmenuje se tak podle vůdce jménem Balzer. Ten během třicetileté války odvedl do bezpečí skal obyvatele Jetřichovic a okolí. Ve stejném období, přesněji řečeno roku 1632, vznikl v den svátku Jana Křtitele nejstarší ze tří nápisů.

Další nápis pochází z roku 1856, kdy převis navštívila při exkurzi lesní sekce Společnosti německých lesníků a zemědělců. Text v němčině znamená: „Kdo je mistrem? Ten, kdo něco vymyslel. Kdo je tovaryšem? Ten, kdo umí. Kdo je učněm? Každý.“

Obrázek
rys

 

Obrázek
rys na snehu

Název Tetřevna s největší pravděpodobností odkazuje na období, kdy místo využívali jako přístřešek vrchnostenští myslivci a adjunkti. Měli za úkol hlásit tehdejšímu majiteli panství z rodu Kinských počet tetřevích kohoutů.

Posledním neméně důležitým nápisem je ten z roku 1998. Členové České lesnické společnosti uspořádali 4. června 1998 k Balzerovu ležení exkurzi – po stopách německých kolegů z 19. století.

 

Jen tak pro zajímavost – v jeskyni byly vytesány nejen použitelné studánky! V 19. století, kdy se těšila velké oblibě turistika po přírodních klenotech Českého Švýcarska, vznikl v Balzerově ležení také sezónní výčep. Skalní trhlina ve stěně převisu sloužila jako sklípek s policemi. Stávaly zde stoly a lavice, pobyt zpříjemňovala i živá hudba. Vedli zde pamětní návštěvní knihu, ale vše fungovalo pouze do začátku 20. století.

A kde Balzerovo ležení najdete?

Dostanete se tam z Jetřichovic po červené turistické trase vedoucí mezi Mariinou a Vilemíninou stěnou asi za jeden a půl kilometru. Můžete chvilku posedět na lavičce.

Obrázek
falkenštejn16

 

VÍTE, ŽE...

... losos obecný je vlastně velký cestovatel? Od malička do zhruba dvou let nabírá síly v rodné řece. Jako mladý losos vyráží do moře, kde má tato dravá ryba dost potravy. Na své kořeny nezapomíná. Partnerku hledá třeba v říčce Kamenici, na území Českého Švýcarska, kde se narodil.

VÍTE, ŽE...

... v okolí říčky Kamenice žijí další druhy menších a větších živočichů? Drobný pták skorec vodní je vynikající plavec a potápěč. Z těch velkých stojí za to zmínit chráněného čápa černého. Je zaznamenán případ, kdy jeden z Českého Švýcarska doletěl až do Afriky.

Soubory ke stažení
Pracovní list losos - bez ploch
Pracovní list losos - černobílý
Pracovní list losos
Správné odpovědi