Vilemínina stěna

místo s působivým výhledem, i když se v údolí válí mlha
Vilemína stěna
Obrázek
rys na snehu

Vilemína stěna

Chcete objevit kouzlo jedinečné krajiny Českého Švýcarska? Pak rozhodně nevynechejte návštěvu Vilemíniny stěny (německy Wilhelminenwand), nejsevernější z trojice nejznámějších vyhlídek Jetřichovických skal. Dříve ji místní znali pod názvem Černá stěna (německy Schwarze Wand), ale láska k manželce inspirovala knížete Rudolfa Kinského, aby ji v 19. století přejmenoval na počest své ženy Vilemíny.

Když přicházíte na vyhlídku, na stromě vás kněžna Vilemína přivítá na obraze, který visí u cesty od roku 2011.

V minulosti zde stál přístřešek, ale ještě dřív poustevna s křížem na střeše. Ta ale postupně podlehla zubu času. Odolávala náročným přírodním podmínkám do konce 19. století, ale na začátku 20. století jí nahradil již zmíněný prostší přístřešek. Kde původně stál, lze dnes jen odhadovat, a to podle náznaků obrysů v kameni.

 

 

K otevření této oblasti veřejnosti došlo zásluhou knížete Rudolfa Kinského.

Asi 150 metrů vzdušnou čarou od Vilemíniny stěny se nachází Balzerovo ležení neboli Tetřevna. Co to vlastně je? Historicky významný skalní převis pojmenovaný podle vůdčí osobnosti tehdejších obyvatel oblasti Jetřichovic. Skrývali se před švédskými vojsky v době tzv. třicetileté války. To zjistíte na jednom ze tří nápisů, kdy minulost jednoho z nich se datuje do roku 1632. Podle jiného výkladu je název odvozen od slova „balzen“, což v překladu znamená „tokat“. Sloužil jako útulna pro pozorování a sledování počtu tetřevů. 

Na co se v krajině konkrétně díváte, se dozvíte na informačních tabulkách. Vnímat ale tu krásu kolem je důležitější.

Obrázek
falkenstejn20

 

VÍTE, ŽE...

... když se zaposloucháte do zvuků zdejší přírody NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce, možná zaslechnete jeden ze 130 ptačích druhů prokazatelně hnízdících v této chráněné oblasti? Bydlí tu třeba hrdý dravec sokol stěhovavý, plachý čáp černý, pestrobarevný ledňáček říční, vždy elegantní labuť velká, hbitá a všem dobře známá sýkora koňadra.

Komunikují „jak jim zobák narostl“, ale dokážete odhadnout, jakou potravu mají nejraději? Některé druhy si troufnou třeba i na holuba nebo větší rybu, jiným stačí rostliny a semena.

VÍTE, ŽE...

... sokol stěhovavý si troufne třeba právě na holuba? Tento dravec v minulosti čelil ze strany člověka mnoha nástrahám, a dokonce mu hrozilo vyhubení. Ještěže dokázal situaci zvládnout a v současnosti během období hnízdění samička ve skalní dutině může vyvést v klidu svá mláďata. Sokol stěhovavý má rád přehled, a proto jsou pro něj pískovcové skály v Českém Švýcarsku ideálním domovem.

Kudy tudy k Vilemínině stěně…

Z Jetřichovic vyrazíte po červené a projdete i kolem další známé vyhlídky, Mariiny, kterou zdobí krásný altán. Při cestě na Vilemíninu stěnu vás bude obklopovat les, ale zaručeně budete ohromeni, jaké se před vámi najednou otevřou nádherné výhledy. Ve výšce 439 metrů se před vámi rozprostřou dechberoucí panoramata nejen na Jetřichovické údolí , ale i Studenec nebo Růžovský vrch.

Nechte se okouzlit krásou jedinečných skalních útvarů a cennou přírodou kolem vás.

Obrázek
falkenstejn20